2007-12-15, straipsnio nr. 1355

Auksarankis Stasys net Arvydui Saboniui įtiko

Jurgis Kochanskas

Meškerės brolių bičiulis, garsiausias Lietuvos poledinės žūklės dėžių konstruktorius ir gamintojas Stasys Jarašiūnas. Zitos Stankevičienės nuotr.Kalniškės gatvėje namo rūsyje įsitaisęs alytiškis smulkusis verslininkas Stasys Jarašiūnas jaučiasi kaip amerikonas: šilta, švyti didžiulis televizoriaus ekranas, aplink patogiai išdėstyti darbo įrankiai ir medžiagos. Ne, Stasys ne batsiuvys - bet siuva, ne šaltkalvis, bet karpo, pjausto metalą... Nespėliosim, jis - žieminių žvejybinių dėžių meistras ir didžiausias poledinės žūklės mėgėjų bičiulis. Meistras gamina net penkias skirtingas žiemines žvejo dėžes ir, kas turi pinigų, tam šį pagrindinį poledinės žūklės atributą gali sumeistrauti pagal individualų užsakymą. S.Jarašiūno tel. (8-676) 0 54 98.

 

Mūša, gružliai, katinas ir krepšinis

Stasiukas - Šiaurės Lietuvos vaikas, jo vaikystės upė - Mūša. Dar švebeldavo, o jau išsilaužęs lazdyno rykštę katinui skaniausių gružlių prigaudydavo. Nuo tada ir pamėgęs žvejybą, bet nuo jos buvo atitrauktas: smarkiai ištįsusį paauglį pastebėjo krepšinio specialistai. Tad baigė Biržų krepšinio mokyklą, kur jį treniravo legendinis Vladas Garastas.

Toliau viskas ėjo kaip visiems to meto sportininkams: mokėsi Žemės ūkio akademijoje ir žaidė krepšinį „Pilėnų” komandoje. Gal iki šiol būtų žaidęs, tačiau įsiterpė kitos jėgos, ir jau 35-erius metus Stasys gyvena Dzūkijos sostinėje. Per tą laiką daug kur dirbo, bet savo pomėgio nemetė ir meškerės iš rankų nepaleido.

„Nebuvęs krepšininku, nebūsi geras krepšinio treneris ar teisėjas. Tas pats ir su žvejo dėže: pats nemeškeriojęs geros nepagaminsi”, - sako S.Jarašiūnas.

Žinomas meškerės brolių pasaulyje

Alytnamių kombinate dirbęs Stasys susidūrė su aliuminiu ir gerai ištyrė jo savybes - pravertė. Meistro aliumininės dėžės - lengvos, patogios. Jis palaiko glaudžius ryšius su žvejais, žūklės parduotuvių savininkais, nuolat tobulina dėžių konstrukciją. Per metus Stasys pagamina bent tūkstantį dėžių.

Auksinių rankų meistras plačiai žinomas meškerės brolių pasaulyje. Jo gaminius graibsto Seimo nariai, daktarai, generolai, direktoriai, redaktoriai, verslo šnipai, bando nugvelbti darbštuolio idėjas, nukopijuoti jo gaminius. Bet tokie bandymai pačiam tik šypseną kelia, nes per 12 metų poledinės žūklės dėžės taip pasikeitė ir pagerėjo, kad pirmi pagaminti egzemplioriai dabar nebent muziejui tinka.

S.Jarašiūnas žvejo dėžę yra sumeistravęs ir mylimam krepšininkui Arvydui Saboniui. Jos tik aukštis siekia 1 metrą 30 centimetrų. Aišku, plonos aliuminio skardelės būtų neišlaikiusios mūsų didžiavyrio, ir meistrui teko gudrauti...

Pilnos paslapčių ir mažų gudrybių

Savo paslapčių S.Jarašiūnas neišduoda. Ką mačiau savo akimis, galiu pasakyti. Gamindamas dėžės dangtį, per plaštaką įvilko į odą porolono ar kitos minkštos medžiagos pasostę: patogiai sėdėdamas juk gali ir snūstelti ant ledo.

Apžiūrėjęs dėžę, pastebėjau skyles laimikiui įmesti, magnetinį dangtelį. Tos dėžės - vienaukštės, dviaukštės, o kiek jose pertvarų, prisegamų kišenių! Čia telpa meškerės, samčiai, avižėlių, blizgių balansynų rinkinių dėžutės, sportinės meškerės, kita žvejo atributika.

Mačiau dėžių su išorinėmis nusegamomis dirbtinės odos kišenėmis žuvims sudėti. Meistras pritaiso gana plačius diržus, kad žvejui peties negraužtų.

Lauksime pirmojo tvirto ir saugaus ledo

Meistras gamina ir žiemines meškerėles kamštinėmis rankenėlėmis, trumpus žieminius teleskopinius spiningėlius su neinercine rite. Meistrauja ir sudedamas žiemines meškerėles, skirtas gaudyti žuvis avižėlėmis. Prie šių taip pat tvirtinama neinercinė ritė. Kaip aiškino S.Jarašiūnas, reikia tik mokėti krutinti meškerę, žuvys pačios užkibs.

Ach, kada sulauksime pirmojo ledo!