arrow Skaitykite šiandien
arrow Internetiniai skaitiniai
arrow Straipsnių archyvas
arrow Paieška
arrow Konsultacijos
arrow Reklama
arrow Kontaktai
 
Paieška
Ieškoti
Laisvalaikis
Vardadieniai
Rimvydas, Rimvydė, Danielius, Lionginas

Reklama

Darbas Alytuje
ltkatalogas.lt

Partneriai
Skaitykite šiandien
toliau2011-03-25  SpausdintiSpausdinti

Pa­bal­ti­jo cir­ko tra­gin­gos ka­tast­ro­fos vaiz­das ne­to­li Aly­taus

Bi­ru­tė MA­LAŠ­KE­VI­ČIŪ­TĖ

Cir­ko ve­te­ra­nas Jo­nas Ra­ma­naus­kas, ku­ris Kau­ne, sa­vo na­muo­se, bu­vo įren­gęs Lie­tu­vos cir­ko mu­zie­jų, ir mo­ky­to­ja Ona Bla­die­nė. 1987 me­tai.                 Nuotr. iš Bi­ru­tės Ma­laš­ke­vi­čiū­tės ar­chy­voŠiandien baigsiu pasakojimą, pradėtą „Alytaus naujienose” kovo 10 dieną ir pratęstą kovo 18 dieną, apie Pabaltijo cirko baisią autoavariją netoli Alytaus, prie Kaniūkų tilto.

 

Cirkas verkia, cirkas juokiasi

Nelaimė įvyko ketvirtadienio rytą, o šeštadienį (liepos 11 dieną - aut. past.) Alytaus parapijos kapinėse iškilmingai buvo palaidoti per cirko katastrofą žuvę Juozas Petrusevičius, Antanas Pilkauskas (1927 metais jis pats buvo įkūręs cirką „Patrimpas“, tačiau jam išvykus į Ameriką gastrolių, jis liovėsi gyvavęs) ir Valdemaras Jurgensas. Cirko darbininkas Karpus Surininas buvo išvežtas laidoti į Kruonį, į tėviškę. Prieš laidojant, penktadienį, teismo ekspertai žuvusiesiems padarė skrodimą.

 

Laidotuvėse dalyvavo tūkstantinė minia: iš Alytaus, iš artimesnių apylinkių, buvo atvykusiųjų iš Kauno ir net užsienio. Už žuvusius katalikus bažnyčioje buvo laikomos gedulingos pamaldos. Ant kapų sudėta daug vainikų.

 

Sekmadienį cirkas, nors ir gerokai sutrumpinęs savo programą, pradėjo vaidinimus. Juk cirkas - vieta, kur ir verkiama, ir juokiamasi. Alytiškiai, atjausdami skaudžią cirko nelaimę, gausiai jį lankė. Į pirmą pasirodymą buvo išpirkti visi bilietai. Cirko palapinėje tilpo beveik du tūkstančiai žiūrovų. Pradžioje užgrojo dūdų orkestras, išėjo konferansjė. Pristatė patį cirką ir mini zoologijos sodą, atsiprašė žiūrovų, jog nemažai įdomių numerių nebus atlikta, nes daug artistų yra ligoninėje, o keletas žuvo per katastrofą. Paprašė tylos minute pagerbti žuvusius artistus. Visi atsistojo.

 

Cirkas po nelaimės

Kaip Pabaltijo cirkas įsikūrė Alytuje ir kaip jis atrodė po autoavarijos, savo atsiminimuose aprašė Antanas Gaičiūnas, Lietuvos cirko veteranas, cirko artistų Gaičiūnų dinastijos pradininkas, magijos teatro „DiArchy“ artistų Dianos ir Arvydo senelis. Po cirko nelaimės jis pėsčiomis, užsimetęs batus ant peties, iš Seirijų atėjo į Alytų ir pasiprašė priimamas dirbti Pabaltijo cirke. Mat prieš metus akrobatu dirbo nedideliame „Oktavijos“ cirke ir jau turėjo šiokios tokios patirties. Savininkas Adolfas Azis ir direktorius Pranas Končius tarpusavyje pasitarę latviškai, priėmė dirbti A.Gaičiūną. Pažadėdami mokėti šešis litus per dieną, su sąlyga, kad teks prisidėti prie cirko palapinių ir kitos įrangos statymo, nes po nelaimės čia visi taip dirbo. Alga buvo mokama reguliariai, kas penkias dienas. Taip pat reikėtų pažymėti, kad gastrolių metu cirkas rūpindavosi savo artistų nakvyne ir maitinimu. Pradėjęs dirbti Pabaltijo cirke A.Gaičiūnas prisipažino: „Patekau į tą puikų cirką todėl, kad jie neteko daug žmonių.“

 

Kad ir kaip skaudžiai buvo nukentėjęs Pabaltijo cirkas, tačiau pastatytose dviejose palapinėse jautėsi prabangos ženklai. Retas cirkas galėjo sau leisti vienoje palapinėje turėti mini zoologijos sodą ir atskirą palapinę pasirodymams. Priekyje palapinių puikavosi užrašas „Pabaltijos cirkas-žvėrynas“. Pasirodymams skirta palapinė - didesnė. Joje pirmos trys eilės buvo minkštų kėdžių, toliau - trys eilės suolų, aptrauktų gelumbe, likusių eilių suolai buvo paprasti. Savaime suprantama, kad nuo sėdimos vietos kokybės priklausė ir bilieto kaina. Cirko arena buvo didelė, užpilta pjuvenomis, ant kurių užtiesti stori persiški kilimai. Toje pusėje, kur buvo artistų persirengimo vietos, buvo ir išėjimas į areną. Šonuose įrengti prožektoriai, viršuje - didelės elektros lempos, priešais - ložė. Virš įėjimo į areną buvo vieta orkestrui. Prieš areną, truputį į šalį, aukštomis geležimis aptverta arena, kuri jungėsi su žvėrių narvais. Šie narvai stovėjo antroje, mažesnėje, palapinėje, išrikiuoti dviejomis eilėmis su laukiniais gyvūnais: liūtais (juos dresavo pats cirko savininkas A.Azis), leopardais, pantera, ruduoju lokiu, dirbtiniame baseine plaukiojo jūros liūtas, šildomame narve po stiklu gulėjo smaugliai, buvo ir krokodilas. Priešais stovėjo narvai su įvairaus dydžio beždžionėmis, kurių kiekviena šokinėjo savo narve pritaisytose sūpuoklėse. A.Gaičiūnui atrodė, jog jis pateko ne į mini zoologijos sodą, o į tikras džiungles. Žiūrovus taip pat linksmindavo vilkšunis Džekis, kuris vaidino gaisrininką: jam buvo užmaukšlinamas šalmas ant galvos, tekdavo lipti kopėčiomis ir gesinti gaisrą.

 

Gyvūnų globos draugijos nariai, apžiūrėję mini zoologijos sodą, Pabaltijo cirką apskundė policijai už nederamą elgesį su gyvūnais. Skunde buvo teigiama, kad žvėrys laikomi nepritaikytuose ir mažuose narveliuose. Juose žvėrys nepaprastai kenčia, yra mušami cirko tarnautojų. Kadangi prieš porą metų buvo sugriežtintos gyvūnų laikymo taisyklės ir baudos už jų nesilaikymą, todėl policija operatyviai reagavo į skundą ir vietoje atliko patikrinimą pagal nurodytus faktus. Cirko direkciją patraukė atsakomybėn. Liepos 20 dieną Alytaus apskrities viršininko nutarimu Pabaltijo cirko savininkas A.Azis ir direktorius P.Končius už žvėrių kankinimą buvo nubausti po 75 litus arba 7 parų areštu.

Pabaltijo cirkas Alytuje planavo tik penkių dienų gastroles, tačiau nutikus nelaimei čia buvo beveik mėnesį, kol vyko tyrimas ir gydėsi sužeisti artistai. Paskui suskleidė savo palapines ir išvažiavo į Marijampolę.

 

Atminimas

Šiemet liepos 9 dieną bus 75 metai, kai įvyko kraupi Pabaltijo cirko nelaimė. Todėl būtų gražu įamžinti šį įvykį ir jame žuvusių cirko artistų atminimą. Gal galima būtų prie Kaniūkų tilto pritvirtinti nedidelę atminimo lentelę, o gal ant tilto turėklo pasodinti miniatiūrinę cirko artisto skulptūrėlę su atminimo lentele. Po katastrofos prabėgus šiek tiek laiko cirko „Roma“ artistų kolektyvas Alytaus kapinėse ant žuvusiųjų kapų pastatė antkapius ir kryželius. Cirko artistų bendruomenė nėra tokia didelė ir jie vieni kitais rūpinasi.

 

Kultūros puslapį „Slenksčiai” remia Spaudos, radijo ir televizijos rėmimo fondas

toliau2011-03-25  commSkaityti komentarus (3)


Apklausos
Apklausa
Ar skaitote "Alytaus naujienas"?
Taip
Ne
RezultataiRezultatai
Siulykite tema
Hello, World
commSiulyti temą
RENGINIAI
Renginių kalendorius
P A T K P Š S
 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31  
Festivaliai ir didžiosios Šventės
Ieškoti


TOP 100